گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان

گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان
آنچه می خوانید...

گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان

کم عرض و کوچک بودن فک بالا یکی از عمده دلایلی است که موجب شده بسیاری از افراد برای انجام ارتودنسی دندان به ارتودنتیست مراجعه کنند. زمانی که فک بالا از حالت طبیعی کوچک تر باشد، دندان ها فضای کافی برای رشد ندارند. این موقعیت سبب می شود تا دندان ها به صورت نامنظم و کج از ریشه بیرون بزنند.

در نهایت فرد برای اصلاح نامرتبی ها مجبور به ارتودنسی دندان می شود. اما خوشبختانه چند سالی است که متخصصان ارتودنسی با کارگذاشتن ابزارهایی در دندان، به وسیع کردن عرض فک بالا می پردازند. یکی از این ابزارها هایرکس دندان است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان آشنا شوید.

هایرکس دندان چیست و چگونه کار می کند؟

هایرکس دندان به عنوان یکی از ابزارهای ارتودنسی دندان شناخته می شود، که در مراحل اولیه درمان با ارتودنسی، توسط ارتودنتسیت داخل دهان نصب می شود. اکسپاندر اسکلتی که به نام هایرکس دندان شناخته می شود؛ راه حلی سریع و موثر برای وسیع کردن کام است. با نصب این وسیله در دهان، قوس فک بالا پهن تر می شود و در حین ارتودنسی دندان ها فضای بیشتری برای جابه جایی پیدا می کنند.

دستگاه هایرکس بعد از نصب در دهان، به دو نیمه فک بالا فشار زیادی وارد می کند و باعث می شود استخوانی که در وسط فک وجود دارد به اندازه طبیعی رشد کند. برخلاف برخی از ابزارهای ارتودنسی و نگهدارنده ها، هایرکس دندان بعد از نصب قابلیت جابه جایی ندارد و به صورت ثابت در دهان قرار می گیرد. هر دستگاه هایرکس دندان دارای 4 عدد حلقه است؛ که هر کدام از آن ها به دندان 4 و 6 در دو طرف فک بالا متصل می شوند. این دستگاه دارای پیچ است که فرد باید طی روز یک بار آن را باز کند.

گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان
گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان

چه کسانی می توانند برای گسترش عرضی فک بالا از هایرکس دندان استفاده کنند؟

استفاده از هایرکس دندان برای گسترش عرضی فک بالا برای نوجوانانی مناسب است که به دلیل ناهنجاری کراس بایت خلفی با مشکل کم عرض بودن فک همراه هستند. این گروه از بیماران اغلب به دلیل این ناهنجاری دندان های نامرتبی دارند که به دلیل نداشتن فضای مناسب برای رشد، به صورت کج بیرون آمده اند. اغلب این افراد برای اصلاح وضعیت دندان هایشان به ارتودنسی نیاز پیدا می کنند. اما آیا انجام ارتودنسی بدون اصلاح ناهنجاری فک موثر است؟

در ارتودنسی، دندان ها زمانی صاف و مرتب در جای خود قرار می گیرند که از فضای کافی برای جابه جایی برخوردار باشد. اگر کلاینت به دلیل ناهنجاری هایی مانند کراس بایت، با مشکل کم عرضی فک بالا همراه باشد، قطعاً با انجام ارتودنسی به نتیجه دلخواه خود نمی رسد. لذا بسیاری از ارتودنتیست ها قبل از اقدام برای ارتودنسی، با نصب هایرکس دندان به بزرک کردن عرضی فک دندان و اصلاح ناهنجاری هایرکس می پردازند.

بهترین سن برای گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان چه زمانی است؟

بهترین سن برای گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان، قبل از 16 سالگی است. در واقع تا زمانی که استخوان توانایی گسترش یافتن داشته باشند، استفاده از دستگاه هایرکس می تواند نتیجه بخش باشد. اگر فردی کاندید مناسبی برای گسترش عرضی فک بالا با این دستگاه نباشد، باید ناهنجاری فک بالا را با جراحی درمان کند و در نهایت به انجام ارتودنسی فک بالا بپردازد.

هایرکس طی چه مدتی باید در دهان بماند تا باعث وسیع شدن کام شود؟

اینکه هایرکس تا چه مدت باید در دهان باقی بماند، به عواملی مختلفی بستگی دارد. اولین فاکتور تاثیرگذار در زمان نگهداری اکسپاندر اسکلتی در دهان، شدت ناهنجاری فک یا مقدار کوچک بودن فک است. هرچه قدر فک کوچک تر باشد، قطعاً زمان بیشتری برای بزرگ شدن آن نیاز است. اگر پیچ های هایرکس به دستور پزشک هر روز فعال شود، در پایان 30 روز، عرض فک بیشتر از 6 میلی متر افزایش پیدا می کند. البته این مرحله تنها برای فعالسازی است و باید بیشتر از 4 تا 6 ماه این دستگاه در دهان باقی بماند تا فک بالا بتواند به موقعیت جدید خود عادت کند.

عوارض وسیع کردن کام بالا با هایرکس دندان

عوارض وسیع کردن کام بالا با هایرکس دندان در مقابل سایر روش های اصلاح ناهنجاری فک مانند عمل جراحی بسیار ناچیز است. با این حال ممکن است نصب هایرکس در دهان مانند بسیاری از روش های درمانی با عوارضی همراه باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است:

  1. احساس درد و ناراحتی در روزهای اول نصب هایرکس
  2. بالا رفتن میزان ترشح بزاق دهان به مدت چند روز
  3. اختلال در صحبت کردن تا چند روز بعد از نصب دستگاه هایرکس
  4. احساس ناخوشایند خالی شدن فضا بین دندان ها
گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان
گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان

مراجعه به پزشک

ارتودنتیست با نصب هایرکس دندان در فاز اول درمان با ارتودنسی، به وسیع کردن کام ها و اصلاح ناهنجاری کراس بایت می پردازد. با اصلاح این ناهنجاری ارتودنسی به شیوه بهتر و موثرتری انجام می شود. بنابراین؛ انجام آن به همه کسانی به صلاحدید پزشک کاندید مناسبی هستند، توصیه می شود.

اگر مایلید تا از اینکه کاندید مناسبی برای گسترش عرضی فک بالا با هایرکس دندان هستید یا خیر مطلع شوید، می توانید به مطب دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت مراجعه کنید. ایشان با انجام مشاوره رایگان در کیلینیک، شما را برای اصلاح ناهنجاری های فک دندان و انجام ارتودنسی راهنمایی می کنند.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی