کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی
آنچه می خوانید...

کشیدن دندان در ارتودنسی؛ مزایا، معایب و دلایل

آیا بعد از مشورت با متخصص ارتودنسی متوجه شده اید که باید برای دریافت نتیجه بهتر تعدادی از دندان هایتان را بکشید؟ به احتمال زیاد کشیدن دندان در ارتودنسی باعث نگرانی شما شده است. اما این مسئله چندان نگران کننده نیست؛ زیرا شما با کشیدن دندان هایتان قبل یا در حین ارتودنسی می توانید لبخند زیبایی را در آینده تجربه کنید. از آنجایی که ممکن است تصمیم گیری برای کشیدن دندان ها در زمان ارتودنسی برای شما سخت باشد، لازم دانستیم تا در ادامه به بررسی دلایل، مزایا و معایب این کار بپردازیم؛ تا بتوانید تصمیم درستی در این زمینه اتخاذ کنید.

دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی چیست؟

شاید تصور کنید که کشیدن دندان در ارتودنسی کاری غیر معقول و عجیب است؛ چراکه ممکن است مجبور به کشیدن برخی از دندان های سالم خود شوید. اما این کار با دلایل منطقی همراه است. قطعاً می دانید که ارتودنسی با به حرکت درآوردن دندان ها در دهان، باعث صاف و منظم شدن آن ها می شود. اگر دندان ها فضای کافی برای حرکت نداشته باشند؛ آیا می توانند صاف و مرتب شوند؟ قطعاً خیر. در این خصوص ارتودنتیست در مواردی که مراجعه کننده با مشکلاتی مانند ناهنجاری های فک، ازدحام و نامرتبی شدید دندان ها و همینطور کوچک بودن فک همراه باشد، توصیه می کند تا یک یا چند دندان کشیده شوند.

کشیدن دندان در ارتودنسی
کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان در ارتودنسی با چه مزیت هایی همراه است؟

تقریباً بیشتر افراد برای کشیدن دندان در ارتودنسی مقاومت می کنند و مانع از انجام این کار می شوند. اما ارتودنسی بدون کشیدن دندان ممکن است باعث شود که این روش درمانی با بازگشت همراه باشد. یعنی دندان ها به دلیل فشار زیادی که به علت نکشیدن دندان تجربه می کنند، ممکن است جابه جا شده و به هم ریخته شوند.

ما در ادامه به برخی از مزیت های کشیدن دندان در حین ارتودنسی اشاره کرده ایم؛ که عبارتند از:

  1. احتمال موفقیت در ارتودنسی در صورت کشیدن دندان ها افزایش پیدا می کند.
  2. با کشیدن دندان ها فضای بیشتری در دهان به وجود می آید و دندان ها راحت تر حرکت می کنند.
  3. کشیدن دندان ها سبب می شود تا طول دوره ارتودنسی کوتاه تر شود.
  4. کشیدن دندان ها قبل از ارتودنسی این امکان را به شما می دهد تا نمونه های مختلفی از ارتودنسی را برای درمان نامرتبی دندان هایتان انتخاب کنید.

کدام دندان ها برای انجام ارتودنسی کشیده می شوند؟

اینکه کدام یک از دندان ها برای ارتودنسی کشیده می شوند؛ بسته به صلاحدید پزشک و وضعیت بیمار ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. اما اولویت اول ارتودنتیست، کشیدن دندان هایی است که پوسیدگی شدیدی دارند.

در مواردی که مراجعه کننده فک کوچکی دارد و هنوز به رشد کاملی دست پیدا نکرده است؛ متخصص ارتودنسی دندان آسیاب کوچک را از دهان خارج می کند. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نمی توان این دندان را برای ارتودنسی بزرگسالان از دهان خارج کرد و انجام آن مشکلات زیادی را در دوران بزرگسالی به بار می آورد.

چه قدر زمان لازم است تا جای دندان کشیده شده در زمان ارتودنسی پر شود؟

متاسفانه امکان تعیین زمان دقیق برای پر شدن جای خالی دندان های کشیده شده وجود ندارد؛ چراکه عواملی نظیر وضعیت سلامت دندان بیمار، سن بیمار، تعداد و نوع دندان کشیده شده روی این زمان تاثیر می گذارند. اما در حالت کلی حداقل 3 ماه و داکثر 4 ماه زمان لازم است تا فضای خالی دندان کشیده شده پر شود.

دندان های پیشین سه تا چهار ماه، دندان های نیش چهار تا پنج ماه، دندان های آسیاب کوچک پنج تا شش ماه و در نهایت دندان ها آسیاب بزرگ در صورت کشیده شدن از دندان به شش تا هشت ماه زمان احتیاج دارند تا پر شوند.

آیا همه افراد برای انجام ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارند؟

قطعاً خیر. بسیاری از مراجعه کنندگان تصور می کنند که برای ارتودنسی دندان نیاز است که حتماً دندان ها کشیده شود. اما این تصور غلط است. تنها کسانی ملزم به کشیدن دندان هایشان هستند که فضای کافی برای جابه جایی دندان ها در زمان ارتودنسی ندارند. به علاوه امروزه ارتودنتیست ها با انجام کارهایی مانند تراش دادن دندان، نصب لنگر موقت، نصب وسیع کننده کام، انجام ارتودنسی دیمون و الاینرهای شفاف، تلاش می کند تا بدون کشیدن دندان، به اصلاح نامرتبی آن ها بپردازند.

معایب کشیدن دندان برای ارتودنسی

معمولاً افرادی که قصد کشیدن دندان برای ارتودنسی دندان را دارند؛ در انجام این کار تردید می کنند. دانستن معایب این کار در کنار مزایای آن می تواند برای گرفتن یک تصمیم قاطع موثر باشد. در ادامه به برخی از معایب کشیدن دندان در ارتودنسی اشاره شده است.

  1. احتمال دارد فرد بعد از کشیدن دندان ها دچار مشکل دندان قروچه شود.
  2. کشیدن دندان ها در مواردی باعث می شود تا بیمار گاهی دردهایی را در مفصل گیجگاهی تجربه کند.
  3. برخی از افراد بعد از کشیدن و جابه جا شدن دندان ها در طول شب ممکن است خر و پف کنند.
  4. کشیدن دندان آسیاب برای ارتودنسی باعث می شود تا چهره انسان مسن تر به نظر برسد.
  5. بیشتر افرادی که برای ارتودنسی مجبور به کشیدن دندان می شوند، نمی توانند به درستی از راه بینی تنفس کنند.
کشیدن دندان در ارتودنسی
کشیدن دندان در ارتودنسی

مراجعه به پزشک

اگرچه امکان انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان وجود دارد؛ اما اگر ارتودنتیست شما تشخیص دهد که برای درمان نامرتبی دندان ها نیاز به کشیدن دندان است؛ بهتر است این کار را انجام دهید. اگر برای انجام ارتودنسی دندان به دنبال یک پزشک متخصص و کاردان هستید؛ می توانید به مطب دکتر محمدرضا بدیعی مراجعه کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت با استفاده از متریال درجه یک، تجهیزات مدرن و نیروی کار حرفه ای، انواع خدمات مرتبط با ارتودنسی اطفال و بزرگسالان را به بهترین شکل و کمترین میزان عارضه انجام می دهد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت برای گرفتن نوبت حضوری و دریافت مشاوره رایگان اقدام کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی