پوسیدگی دندان در ارتودنسی

پوسیدگی دندان در ارتودنسی
آنچه می خوانید...

پوسیدگی دندان در ارتودنسی؛ علت و علائم

پوسیدگی دندان در ارتودنسی یکی از نگرانی هایی است که اغلب افراد قبل از اقدام برای اصلاح چینش دندان هایشان به روش ارتودنسی با آن همراه هستند. بررسی های انجام شده نشان می دهد که طی ارتودنسی افراد زیادی با مشکل پوسیدگی های دندان همراه هستند.

اما علت پوسیدگی دندان در ارتودنسی چیست؟ پوسیدگی دندان در این دوران با چه نشانه هایی همراه است؟ از آنجایی که سلامت دندان ها در هر سن و موقعیتی برای انسان اهمیت دارد، لازم دانستیم تا در ادامه ضمن بررسی علت پوسیدن دندان ها در طول ارتودنسی، به معرفی راهکارهایی برای جلوگیری از بروز این اتفاق بپردازیم.

علت پوسیدگی دندان در ارتودنسی

تقریباً بیشتر افراد به علت رعایت نکردن بهداشت دهان دچار پوسیدگی دندان می شوند. اما در طول ارتودنسی علت پوسیدگی دندان ها کمی متفاوت است. اگرچه ارتودنسی با اصلاح چینش دندان ها باعث می شود تا فرد کمتر در معرض پوسیدگی دندان قرار بگیرد؛ اما گاهی اوقات تغییر موقعیت دندان ها باعث می شود تا برخی از باکتری هایی که به طبیعی در دهان رشد می کنند، فعال شوند و با ترشح اسید، زمینه بروز کرم خوردگی دندان را فراهم کنند.

پوسیدگی دندان در ارتودنسی
پوسیدگی دندان در ارتودنسی

اما فعال شدن باکتری ها تنها عامل پوسیدگی دندان در ارتودنسی نیست؛ معمولاً بی توجهی به بهداشت دهان و دندان و نداشتن تغذیه درست در کنار فعالیت باکتری ها زمینه ایجاد پوسیدگی در دهان را فراهم می کنند.

پوسیدگی دندان در ارتودنسی با چه نشانه هایی همراه است؟

علائم پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی تفاوت چندانی با نشانه های پوسیدگی قبل از این زمان ندارد. به طور معمول هر فرد در صورت ابتلا به پوسیدگی دندان نشانه های زیر را تجربه می کند:

  1. احساس درد شدید در دندان
  2. حساسیت شدید دندان به غذاهای ترش و شیرین
  3. حساس شدید دندان به غذاهای گرم و سرد
  4. سیاه یا زرد شدن رنگ دندان ها
  5. ایجاد شکاف بین دندانی
  6. گیر کردن ذرات غذا بین دندان
  7. بوی بد دهان

آیا امکان درمان پوسیدگی دندان در ارتودنسی وجود دارد؟

درمان پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی اگرچه دشوار است؛ اما غیر ممکن نیست. همه چیز به تشخیص ارتودنتیست بستگی دارد و معمولاً نحوه درمان بر اساس شدت پوسیدگی و محل پوسیدگی تعیین می شود. ممکن است وضعیت پوسیدگی دندان به گونه ای باشد که متخصص ارتودنسی بدون نیاز به جدا کردن براکت ها و تنها با جابه جایی جزئی آن ها بتواند به ترمیم دندان ها بپردازد.

همچنین گاهی ارتودنتیست با جدا کردن براکت و سیم ها، اقدامات لازم برای ترمیم پوسیدگی ها را انجام می دهد. عصب کشی و پر کردن دندان با مواد خاص از جمله کارهایی است که ارتودنتیست در راستای ترمیم پوسیدگی های دندان انجام می دهند.

چه راه هایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در طول ارتودنسی وجود دارد؟

با توجه به اینکه پوسیدگی دندان در ارتودنسی مسئله ای شایع در بین بیماران است، اغلب ارتودنتیست ها توصیه می کنند تا با انجام کارهایی مانند جرم گیری، ترمیم دندان های پوسیده، کشیدن دندان های آسیب دیده و درمان بیماری های لثه قبل از انجام ارتودنسی، از بروز این مشکل جلوگیری کنند.

اما انجام این اقدامات قبل از ارتودنسی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کافی نیست. کسانی که اقدام به انجام ارتودنسی دندان کرده اند، تا پایان بهبودی وضعیت دندان ها باید کارهایی برای پیشگیری از کرم خوردگی دندان انجام دهند. در ادامه تعدادی از این کارها به صورت کوتاه شرح داده شده است.

استفاده منظم از مسواک و نخ دندان

ساده ترین و مهم ترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در ارتودنسی، استفاده منظم از مسواک و نخ دندان است. استفاده از این دو وسیله بهداشتی به انسان کمک می کند تا جلوی رشد باکتری های مضر و ترشح اسید را بگیرند و از پوسیدن دندان جلوگیری کنند. همچنین استفاده روزانه از نخ دندان و مسواک باعث از بین رفتن جرم ها و جلوگیری از تجمع پلاک می شود. پس با کمک این دو وسیله دندان هایتان را از ذرات ریز غذایی پاک کنید و مانع از کرم خوردگی آن ها شوید.

استفاده از موادغذایی مناسب و پرهیز از مصرف نوشیدنی های مضر

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی بهتر است از مصرف هرگونه مواد غذایی شیرین پرهیز شود. مصرف شکلات، آبنبات، شیرینی و…باعث می شود تا باکتری های که در دهان زندگی می کنند، اسید بیشتری ترشح کرده و سریع تر باعث پوسیدگی دندان ها شوند. به علاوه در این دوران بهتر است تمام نوشیدنی ها با کمترین مقدار شکر و اسید همراه باشد تا احتمال تجمع پلاک روی دندان ها به حداقل برسد. بهتر است با تغذیه در زمان ارتودنسی آشنا باشید.

پوسیدگی دندان در ارتودنسی
پوسیدگی دندان در ارتودنسی

مراجعه به پزشک

در این نوشتار به شرح کامل علت پوسیدگی دندان در ارتودنسی پرداختیم. فعال شدن باکتری ها، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به صورت اصولی و نداشتن تغذیه مناسب از دلایل اصلی پوسیدگی و کرم خوردگی دندان در ارتودنسی هستند. اگر برای رفع مشکل نامرتبی دندان هایتان اقدام به عمل ارتودنسی کرده اید؛ با رعایت توصیه های ارتودنتیست تا حد زیادی می توانید از این وضعیت جلوگیری کنید.

با این وجود اگر به پوسیدگی دندان دچار شده اید، فوراً برای درمان آن به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت از ارتودنتیست های حاذق و باتجربه ای است، که انواع ارتودنسی بزرگسالان و اطفال را با تیم درمان حرفه ای و بکارگیری تجهیزات پیشرفته به بهترین شکل در کلینیک تخصصی خود انجام می دهد. برای رزرو وقت در مطب ایشان می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت ایشان اقدام کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی