معرفی انواع ارتودنسی دندان

معرفی انواع ارتودنسی دندان
آنچه می خوانید...

ارتودنسی یک روش زیبایی_درمانی برای دندان است. در ارتودنسی فرم دندان ها اصلاح می شود و ساختار منظمی به خود می گیرد. با وجود اینکه این متد درمانی اغلب گران است؛ اما تاثیر آن روی سلامت و زیبایی دندان باعث شده است که افراد بسیاری برای انجام آن اقدام کنند. اصلاح چینش دندان های فک بالا و پایین در روش ارتودنسی به شکل های مختلفی انجام می شود.

لذا کسانی که قصد نظم دادن به دندان هایشان دارند؛ بد نیست قبل از اقدام برای اینکار، با انواع ارتودنسی دندان آشنا شوند. در ادامه قرار است به معرفی انواع ارتودنسی پرداخته شود. برای انتخاب بهترین نوع ارتودنسی دندان، پیشنهاد می کنیم که این محتوا تا انتها مطالعه کنید.

 

ارتودنسی متحرک دندان

ارتودنسی متحرک دندان
ارتودنسی متحرک دندان

ارتودنسی متحرک یک روش محبوب برای نظم دهی به دندان هایی است که بهم ریختگی کمی دارند. در این روش از ابزارهایی برای اصلاح چینش دندان ها استفاده می کنند که قابلیت جابه جایی دارد. اگرچه طول دوره درمان با ارتودنسی متحرک نسبتاً طولانی است؛ اما قابلیت تنظیم، سهولت در استفاده و بهداشت بهتر دهان و دندان باعث شده است که تقاضا برای انجام این روش ارتودنسی زیاد باشد.

 

ویژگی های ارتودنسی متحرک دندان

ارتودنسی متحرک دارای ویژگی های مثبت و منفی است که بهتر است هر فردی قبل از اقدام برای انجام اینکار با آن ها آشنا شود. این ویژگی ها عبارتند از:

  1. ارتودنسی متحرک روش کم تهاجم برای نظم دادن به دندان است.
  2. ارتودنسی متحرک گزینه ای مناسب برای دندان هایی است که نیاز به جابه جایی افقی دارند.
  3. ارتودنسی متحرک دندان نه تنها برای بزرگسالان، بلکه برای کودکان و نوجوانان نیز قابل اجرا است.
  4. این نوع ارتودنسی برای دندان هایی با بی نظمی شدید مناسب نیست.
  5. طول دوره درمان ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت بیشتر است.

 

ارتودنسی ثابت دندان

تقریباً بیشتر کسانی که قصد نظم دادن به دندان هایشان را دارند، ارتودنسی ثابت را انتخاب می کنند. این روش بدون محدودیت سنی است و معمولاً بخش عمده ای مشکلات دندان را که باعث بهم ریختگی آن می شود را درمان می کند. در ارتودنسی ثابت برخلاف ارتودنسی متحرک، ابزارها از دندان جدا نمی شوند. این نوع ارتودنسی دارای انواع مختلفی است؛ که در ادامه به برخی از آن ها پرداخته می شود.

 

ارتودنسی فلزی دندان

یکی از انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی با بریس های ثابت فلزی است. تقریباً قدیمی ترین روش اصلاح فرم دندان ها، ارتودنسی فلزی است. برای ساخت ارتودنسی فلزی از نوعی فولاد ضد زنگ استفاده می شود؛ که باعث شده است از زنگ زدگی و شکستگی مصون باشند. با وجود اینکه ارتودنسی فلزی دندان به عنوان اولین روش های بهبود بهم ریختگی دندان شناخته می شود؛ اما به علت تاثیر منفی که روی چهره فرد دارد، در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتودنسی متحرک دندان
ارتودنسی متحرک دندان

ارتودنسی سرامیکی دندان

ارتودنسی ثابت دندان با براکت های سرامیکی یک روش بی نظیر برای کسانی است که مایل هستند، نظم دهی دندان هایشان را با بالاترین شفافیت انجام دهند. ساختار و فرم ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی با براکت های فلزی است؛ اما نزدیک بودن رنگ براکت سرامیکی به دندان ها باعث شده است که زیبایی چهره طی انجام این روش درمانی برای دندان، تحت تاثیر قرار نگیرد. این نوع ارتودنسی دندان تنها روی دندان های دائمی انجام می شود؛ لذا کودکان یا نوجوانانی که دارای دندان شیری هستند، نمی توانند از این گزینه برای بهبود بهم ریختگی دندان هایشان استفاده کنند.

ارتودنسی سرامیکی دندان در میان مردم به عنوان ارتودنسی نامرئی شناخته می شود و اغلب افراد مایلند تا با این روش به دندان هایشان نظم ببخشند؛ اما عواملی مانند گران بودن هزینه ارتودنسی سرامیکی دندان، دشوار شدن روند مسواک زدن، ایجاد حساسیت در لثه ها و مشکلاتی از این قبیل باعث شده است که برخی از افراد در انجام آن دچار تردید شوند.

 

ارتودنسی لینگوال دندان

ارتودنسی لینگوال در میان مردم به عنوان ارتودنسی پشت دندانی شناخته می شود. این نوع ارتودنسی گزینه ای مناسب برای کسانی است که مایلند چینش دندان هایشان را بدون قرار گرفتن در معرض دید اصلاح کنند. انواع ناهنجاری ها و بی نظمی های دندان با این نوع ارتودنسی قابل درمان هستند. معمولاً هزینه ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت فلزی بیشتر است؛ اما نگهداری راحت تر و رنگ نگرفتن دندان ها در صورت عدم رعایت بهداشت دندان باعث شده است که باوجود بالا بودن هزینه، بازهم برای انجام آن اقدام کنند.

 

ارتودنسی دیمون دندان

یکی از جدیدترین انواع ارتودنسی ثابت دندان، ارتودنسی دیمون است. کاهش اصطحکاک دندان ها در این روش ارتودنسی باعث شده است که بسیاری از پزشکان از آن برای نظم دندان ها استفاده کنند. گیره های داخلی متصل به براکت های این نوع ارتودنسی، آن را از هرگونه اتصالات کشسان یا فلزی بی نیاز کرده است. راحتی در استفاده، بهداشت بهتر، طراحی زیبا، مراجعه به پزشک کمتر، متنوع بودن تعداد بریس ها و تحمل درد کمتر، از ویژگی های بارز Damon Orthodontics است که آن را به یکی از بهترین انواع ارتودنسی دندان تبدیل کرده است.

 

مراجعه به پزشک

حال که با انواع ارتودنسی دندان آشنا شده اید، می توانید یکی از آن ها برای اصلاح فرم دندان هایتان انتخاب کنید. دقت داشته باشید که انواع ارتودنسی تنها زمانی می توانند باعث اصلاح وضعیت دندان هایتان شوند که توسط یک دندانپزشک حاذق و متخصص در این زمینه انجام شوند. دکتر محمدرضا بدیعی متخصص ارتودنسی با کمک تیم درمانی حرفه ای خود در مرکز تخصصی ارتودنسی، بهترین خدمات را در حوزه انواع ارتودنسی دندان انجام می دهد. ایشان تمام مراجعه کنندگان خود را در مرکز تخصصی ارتودنسی به صورت رایگان مشاوره و ویزیت می کنند. برای ارتباط با دکتر محمدرضا بدیعی و دریافت مشاوره تخصصی از ایشان می توانید از طریق شماره های موجود جهت تعیین نوبت حضوری اقدام کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی