مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک

مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک
آنچه می خوانید...

5 نکته درباره مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک

استفاده آسان از ارتودنسی نامرئی متحرک موجب شده تا اغلب افرادی که با ناهنجاری های فک و دندان دست و پنجه نرم می کنند، آن را جایگزین ارتودنسی های سنتی و ثابت کنند. اما سهولت استفاده از این نوع ارتودنسی ها بدان معنا نیست که اصلاً نیاز به مراقبت ندارند. هر فردی که برای مرتب کردن دندان های خود اقدام به انجام ارتودنسی کرده است، برای جلوگیری از خرابی دندان ها و سالم ماندن الاینرها، باید از آن به خوبی مراقبت کند.

ارتودنسی نامرئی متحرک نیز مانند سایر انواع ارتودنسی باید با احتیاط نگهداری شود، تا عملکرد مناسبی روی دندان داشته باشد. ما در ادامه به 5 نکته مراقبت از ارتودنسی شفاف متحرک اشاره کرده ایم؛ که مطالعه آن می تواند به شما کمک کند تا به خوبی از الاینرهای شفاف خود مراقبت کنید.

در طول روز حداقل 2 بار ارتودنسی نامرئی متحرک را تمیز کنید

مهم ترین نکته برای مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک، تمیز کردن همیشگی آن است. هر بار که از خواب بیدار می شوید و هر زمان که قصد خواب دارید، شروع به تمیز کردن ارتودنسی خود کنید. تمیز کردن همیشگی ارتودنسی نامرئی متحرک سبب می شود تا همیشه رنگ شفاف خود را حفظ کنند و با قرار گرفتن روی دندان قابل مشاهده نباشند.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک
مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک

دقت داشته باشید که نحوه شستشوی این نوع ارتودنسی متحرک بسیار مهم است و تحت هیچ شرایطی نباشد از مواد شوینده اسیدی یا قوی برای تمیز کردن آن ها استفاده شود. صابون های شستشوی خانگی بدون اسید و مایع ظرفشویی، آب مقطر یا سرکه می تواند انتخاب های خوبی برای تمیز کردن ارتودنسی دندان باشد.

بهداشت شخصی را جدی بگیرید

در قدم اول برای حفظ سلامتی بدن، بهتر است تا قبل از اقدام برای خارج کردن الاینرهای شفاف، دست هایتان را با شوینده بشویید، تا میکروب و آلودگی ها روی دستتان وارد دهانتان نشود و سلامتی شما به خطر نیفتد. همچنین با نصب ارتودنسی بهتر است بهداشت دهان و دندان جدی تر رعایت شود. بهتر است روزانه حداقل 2 بار دندان هایتان را مسواک کنید و در انتها از نخ دندان برای حذف ذرات ریز غذا بین دندان ها استفاده کنید.

در حین خوردن وعده های غذایی ارتودنسی شفاف را از دهان خارج کنید

قطعاً مهم ترین کاری که بعد از تهیه ارتودنسی شفاف متحرک باید انجام دهید، جدا کردن آن از دندان در حین مصرف وعده های غذایی است. الاینرهای شفاف در حین غذا خوردن ممکن است به دلیل فشار از دندان ها دچار ترک خوردگی شود. با ترک خوردن و صدمه دیدن این دستگاه، نتیجه مطلوبی از ارتودنسی برای دندان هایتان حاصل نمی شود. به همین دلیل است که متخصصان ارتودنسی تاکید زیادی به جدا کردن الاینرها در حین خوردن غذا دارند.

به علاوه اگر قصد مصرف نوشیدنی های گرمی مانند قهوه، چای، آب گرم و…را دارید، حتماً ارتودنسی را از دندان خارج کنید؛ زیرا ممکن است گرمی نوشیدنی های باعث تغییر شکل آن شوند.

از محفظه و جعبه مخصوص برای نگهداری ارتودنسی نامرئی استفاده کنید

از آنجایی که الاینرهای شفاف متحرک هستند، ممکن است بخواهید در برخی از ساعات روز آن را از دندان خود جدا کنید. بعد از جدا کردن این ابزارها هرگز آن ها در فضای خانه رها نکنید، چراکه ممکن است باکتری و آلودگی های هوا وارد آن شده و باعث کثیفی مجدد آن شوند. یک محفظه مخصوص را برای نگهداری از این الاینرها در نظر بگیرید و هر بار قبل از قرار دادن آن ها درون محفظه، از تمیز بودن محفظه اطمینان حاصل کنید.

از خمیر دندان و مسواک زبر برای تمیز کردن ارتودنسی شفاف استفاده نکنید

یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از مردم برای تمیز کردن ارتودنسی شفاف انجام می دهند، استفاده از خمیر دندان و مسواک زبر است. ارتودنسی نامرئی متحرک از موادی با جنس پلاستیک ساخته می شود و در مقابل مینای دندان از مقاومت بسیار کمتری برخوردار است. بسیاری از خمیر دندان ها دارای موادی هستند که استفاده از آن ها باعث سایش ارتودنسی می شود. این سایش ها می توانند محلی برای رشد باکتری های شوند و به دندان ها آسیب بزنند.

همچنین خمیر دندان می تواند ظاهر شفاف ارتودنسی نامرئی را کدر و زرد کند. بنابراین؛ حتماً از مواد مخصوصی که برای شستشوی ابزار ارتودنسی به فروش می رسند، جهت تمیز کردن استفاده کنید. در نظر داشته باشید که مسواک زبر به اندازه خمیر دندان در ایجاد سایش روی ارتودنسی شفاف نقش دارد. لذا اگر قرار است که ارتودنسی را با مسوک تمیز کنید، حتماً مدل کودکانه با براش های نرمی را برای این کار انتخاب کنید.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک
مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک

مراجعه به پزشک

با رعایت تمام نکات توصیه شده برای مراقبت از ارتودنسی نامرئی متحرک می توانید این دستگاه تا پایان دوره درمان به خوبی نگهداری کنید. تنها مرجع معتبر برای مراقبت از بریس های دندان، پزشک متخصص ارتودنسی است. ارتودنتیست با شناخت بالایی که درباره انواع بریس ها و نحوه مراقبت از آن ها دارد، می تواند به شما کمک کند تا نگهداری از آن را به بهترین شکل انجام دهید.

در صورتی که هنوز برای انجام ارتودنسی نامرئی دندان اقدام نکرده اید و به دنبال تهیه این دستگاه هستید؛ می توانید به کلینیک دکتر محمدرضا بدیعی مراجعه کنید. دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت از مطمئن ترین پزشکان استان تهران برای انجام ارتودنسی دندان هستند. ایشان با انجام ویزیت رایگان و ارائه مشاوره تخصصی شما را برای انجام انواع ارتودنسی دندان راهنمایی می کنند.

 

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی