تغذیه در زمان ارتودنسی

تغذیه در زمان ارتودنسی
آنچه می خوانید...

بایدها و نبایدهای تغذیه در زمان ارتودنسی

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و مفید به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می کند. اما رعایت تغذیه در زمان ارتودنسی اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ زیرا با مصرف موادغذایی نامناسب احتمال دارد بریس ها دچار شکستگی شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند.

همچنین ترمیم دندان های پوسیده و لثه ملتهب در زمان ارتودنسی بسیار سخت و دشوار است. بنابراین؛ در این دوران باید به رژیم غذایی توجه ویژه ای شود. از این جهت ما برآن شدیم تا در ادامه به معرفی بایدها و نبایدهای تغذیه در زمان ارتودنسی بپردازیم؛ تا بتوانید طی این دوران با کمترین چالش همراه باشید.

تغذیه در زمان ارتودنسی
تغذیه در زمان ارتودنسی

از مصرف چه غذاهایی در زمان ارتودنسی باید اجتناب کرد؟

اگر تغذیه در زمان ارتودنسی رعایت نشود، به احتمال زیاد بریس های روی دندان می شکند و تعویض آن برای فرد مشکلات زیادی به بار می آورد. بنابراین؛ بهتر است در این دوران از مصرف نوشیدنی ها و غذاهایی که در ادامه ذکر می شود، خودداری کرد.

 1. نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار
 2. نوشیدنی های الکلی
 3. ذرت بو داده
 4. آدامس
 5. گوشت سفت
 6. انواع آجیل
 7. میوه های سفت
 8. غذاهای اسیدی
 9. ته دیگ
 10. سوهان

در زمان ارتودنسی دندان مصرف چه غذاهایی مناسب است؟

با انتخاب وعده غذایی درست در طول دوره ارتودنسی می توان از بروز مشکلاتی مانند جدا شدن براکت ها و پاره شدن سیم جلوگیری کرد. موارد زیر از بهترین غذاها برای زمان ارتودنسی دندان است:

 • سوپ
 • پوره سیب زمینی
 • اسموتی
 • ماست و سایر لبنیات
 • فرنی
 • کره بادام زمینی
 • تخم مرغ
 • برنج
 • نان
 • میوه های نرم مانند موز

سایر عاداتی که به سلامت دهان و دندان در زمان ارتودنسی کمک می کنند

شاید با خود فکر کنید که تنها با رعایت تغذیه در زمان ارتودنسی می توانید از دندان ها و ابزارهای متصل به آن محافظت کرده و مانع از آسیب دیدگی آن شوید. اما لازمه داشتن دندان های سالم و بدون نقص بعد از ارتودنسی، اصلاح سبک زندگی و پیروی از عادات درست است. در ادامه به مهم ترین عادات و رفتارهایی که لازم است برای داشتن لبخندی زیبا و دندان های سالم رعایت شود، اشاره شده است.

 1. آبرسانی دهان و دندان: کسانی که ارتودنسی دندان انجام داده اند، ممکن است به دلیل خشکی دهان با احساس درد همراه باشند. لذا بهتر است روزانه به مقدار زیادی آب مصرف شود تا دهان همیشه مرطوب بماند. مصرف آب علاوه بر جلوگیری از خشکی دهان مانع ایجاد حفره در دندان ها می شود.
 2. رعایت بهداشت دهان و دندان: نتیجه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان تجمع پلاک، پوسیدگی دندان و التهاب لثه است. درمان تمام این مشکلات در طول دوره ارتودنسی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. لذا پیشنهاد می شود در طول دوره ارتودنسی استفاده منظم از مسواک و نخ دندان فراموش نشود.
 3. مصرف مکمل های غذایی: در طول دوره ارتودنسی مصرف بسیاری از غذاها برای محافظت از بریس ها ممنوع می شوند. بنابراین مصرف برخی از مکمل های غذایی مانند کلسیم، پروبیوتیک ها و ویتامین D می تواند برای حفظ استحکام و سلامت دندان ها مفید باشد.
 4. ترک مصرف سیگار و انواع دخانیات: سیگار و نوشیدنی های الکلی علل مهمی هستند که باعث فرسایش مینای دندان و ایجاد التهاب در لثه می شوند. حتی اگر دندان هایتان با ارتودنسی منظم شوند، اما سالم و تمیز نباشند، زیبایی لبخند برای شما میسر نمی شود.

مزایای رعایت رژیم غذایی در طول دوره ارتودنسی

با رعایت تغذیه در زمان ارتودنسی ضمن جلوگیری از آسیب دیدن براکت و سیم ها، می توان سالم ماندن دندان ها را در دراز مدت تجربه کرد. در اغلب موارد مصرف موادغذایی نامناسب سبب بروز مشکلاتی چون پوسیدگی و شکستگی دندان ها می شود. لذا اگر به دلیل نصب ارتودنسی در دهان، موادغذایی مناسبی مصرف شود، احتمال پوسیدگی و شکستگی دندان به حداقل می رسد و بهداشت دهان و دندان کمتر به خطر می افتد.

تغذیه در زمان ارتودنسی
تغذیه در زمان ارتودنسی

مراجعه به پزشک

حفظ بهداشت دهان و دندان و رعایت تغذیه در ارتودنسی دو اقدام موثر برای دریافت بیشترین بهره مندی از سیم کشی دندان است. با پرهیز از موادغذایی محرک و نوشیدن آب به اندازه کافی در زمان ارتودنسی می توان لبخند زیبا و بدون نقصی را برای سالیان طولانی به خود هدیه کرد. در رابطه با مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی دندان و انتخاب بهترین موادغذایی، لازم است که با یک متخصص ارتودنسی دانا و مجرب مشورت شود.

پیشنهاد ما به شما برای دریافت مشاوره در این زمینه، مراجعه به مطب دکتر محمدرضا بدیعی است. دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت ضمن انجام ارتودنسی برای بزگسالان و اطفال، شما را برای نگهداری صحیح از سیم کشی دندان راهنمایی می کند.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی