ارتودنسی فک بالا و هرآنچه درباره آن باید بدانید

ارتودنسی فک بالا
آنچه می خوانید...

ارتودنسی فک بالا راهکاری است که متخصصان فک و دندان برای اصلاح ناهنجاری ها در این ناحیه پیشنهاد می کنند. معمولاً بیشتر افراد با کمک ارتودنسی دندان، اصلاح ناهنجاری های دو فک را به صورت همزمان انجام می دهند. به همین دلیل ممکن است افرادی زیادی را ندیده باشید که ارتودنسی تک فکی انجام داده است.

کسانی که تنها در یک ردیف دندان یا یک فک دارای ناهنجاری هستند، می توانند با انجام ارتودنسی به صورت تک فکی، این نامرتبی ها را اصلاح کنند. در ادامه این مطلب قرار است به توضیح ارتودنسی فک بالا پرداخته شود. اگر در فک بالا دارای ناهنجاری هستید و مایلید اطلاعاتی را در این باره کسب کنید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

ارتودنسی فک بالا چگونه انجام می شود؟

اگر قصد انجام ارتودنسی فک بالا را دارید؛ بد نیست به صورت مختصر با نحوه انجام آن آشنا شوید. برای انجام ارتودنسی لازم است که شما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای انجام ارتودنسی فک بالا هستید. در صورت تایید ارتودنتیست، باید عکس برداری های لازم برای این روش درمان را انجام دهید.

پس از عکس برداری متخصص ارتودنسی از فک بالا و دندان های این ردیف قالب گیری می کند تا بررسی های لازم برای ثبت وضعیت ابتدایی دندان را انجام بدهد. قبل از نصب بریس های ارتودنسی، اگر دندان های ردیف بالا آسیب دیده باشند و نیاز به ترمیم داشته باشند؛ درمان می شوند. حال نوبت به نصب ارتودنسی انتخابی است.

ارتودنسی ممکن است ثابت، متحرک یا نامرئی باشد. معمولاً ارتودنسی فک بالا با بریس های ثابت فلزی یا شفاف انجام می شود. نصب این نوع بریس ها روی دندان های بالا بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد.

 

چه افرادی باید ارتودنسی فک بالا انجام دهند؟

ارتودنسی فک بالا اگرچه باعث زیبایی لبخند انسان می شود؛ اما گزینه مناسبی برای همه افراد نیست. قبل از اینکه فردی بخواهد برای انجام ارتودنسی اقدام کند، باید توسط ارتودنتیست به طور کامل معاینه شود. کسانی که در ادامه نام برده می شوند؛ معمولاً کاندید مناسبی برای ارتودنسی فک بالا هستند.

  1. کسانی که تنها دندان های ردیف بالایشان کج و نامنظم است.
  2. افرادی که از ناهنجاری فکی اوربایت رنج می برند.
  3. کسانی که مایلند لبخند زیبا و بدون نقصی داشته باشند.
  4. کودکانی که زودتر از حد معمول دندان هایشان را از دست داده اند.
  5. افرادی که ضربه شدیدی را در فک بالا تجربه کرده اند.
ارتودنسی فک بالا
ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی فک بالا با چه مزیت هایی همراه است؟

ارتودنسی فک بالا اگرچه یک متد درمانی است؛ اما روی زیبایی چهره انسان به شدت تاثیرگذار است. مناسب بودن موقعیت فک و داشتن دندان های سالم و مرتب می تواند بیشترین تاثیر را روی زیبایی صورت داشته باشد. این روش درمانی علاوه بر حس زیبایی و اعتماد به نفس، با فواید دیگری نیز همراه است؛ که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است:

  1. با انجام ارتودنسی در فک بالا فاصله بین دندان ها و کجی آن ها از بین می رود.
  2. به کمک این ارتودنسی احتمال ابتلا به مشکلات گوارشی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
  3. بهبود موقعیت فک بعد از ارتودنسی باعث می شود تا نحوه تلفظ و بیان کلمات نسبت به قبل بهتر شود.
  4. با انجام ارتودنسی در فک بالا، شرایط مراقبت و بهداشت دندان ها آسان تر می شود.
  5. ارتودنسی فک بالا باعث می شود تا دندان ها کمتر در معرض ساییدگی قرار بگیرند.

 

بهترین سن برای ارتودنسی فک بالا چه زمانی است؟

بهترین سن برای انجام ارتودنسی فک بالا، دوران کودکی است. زمان قبل از بلوغ دختران و پسران اغلب به عنوان بهترین سن ارتودنسی و اصلاح فک شناخته می شود. این سن برای دختران بین 9 تا 12 سالگی و برای پسران بین 10 تا 14 سالگی است. در سنین پایین فک دارای انعطاف پذیری بیشتری است و فرد می تواند قبل از پیشرفت ناهنجاری ها با کمترین میزان درد و خونریزی، برای بهبودی وضعیت فک و دندان اقدام کند.

البته این به آن معنا نیست که در بزرگسالی امکان انجام ارتودنسی فک بالا وجود ندارد. امروزه علم و تکنولوژی به اندازه ای پیشرفت کرده است که متخصصان ارتودنسی انواع ناهنجاری های پیشرفته فک و نامرتبی دندان را نه تنها برای کودکان، بلکه برای افراد بزرگسال نیز به بهترین شکل انجام می دهند.

 

ارتودنسی فک بالا حداقل چقدر طول می کشد؟

طبیعی است که بیشتر افراد بعد از انجام ارتودنسی مایل باشند تا هرچه سریع تر نتیجه آن را ببینند؛ اما برای دیدن نتیجه ارتودنسی فک بالا نیاز است که حداقل 6 ماه تا 3 سال بگذرد. به طور کلی عواملی نظیر شدت ناهنجاری فک، وضعیت بی نظمی دندان ها، سن و جنسیت فرد تعیین کننده مدت زمان ارتودنسی فک بالا هستند. در نظر داشته باشید که هر چه قدر در سنین پایین تر برای رفع ناهنجاری ها و بی نظمی های فک و دندان اقدام کنید، در مدت زمان کوتاه تری می توانید نتیجه ارتودنسی را ببینید.

 

قیمت ارتودنسی فک بالا چقدر است؟

اگر قصد دارید تا برای ارتودنسی فک بالا اقدام کنید، اما پیش زمینه ای درباره قیمت ارتودنسی ندارید، باید بگوییم که این متد درمانی مانند سایر خدمات دندان پزشکی تعرفه مشخص شده ای ندارد. معمولاً هزینه این عمل بر اساس پارامترهای متعددی مانند کیفیت خدمات مرکز ارتودنسی، میزان تخصص و مهارت ارتودنتیست، جنس بریس، نوع برس و…تعیین می شود؛ اما به طور میانگین هزینه ارتودنسی فک بالا برای سال 1403 بین 15 تا 23 میلیون تومان است.

ارتودنسی فک بالا
ارتودنسی فک بالا

مراجعه به پزشک

اگر احساس می کنید که در فک بالا دارای ناهنجاری هستید یا دندان های ردیف بالایتان چینش درستی ندارد، می توانید با انجام ارتودنسی فک بالا، این مشکلات را برطرف کنید. البته لازم است که دندان و فک شما توسط متخصص دندان و فک بررسی شود. شاید ارتودنسی تک فکی برای شما مناسب نباشد و به دلیل وضعیت نامناسب دو فک مجبور به ارتودنسی دو فکی باشید.

شما می توانید با مراجعه به مرکز ارتودنسی تخصصی دکتر بدیعی، به صورت رایگان ویزیت شوید و مشاوره دریافت کنید. دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت است؛ که با دانش و تجربه بالای خود در این زمینه، شما را برای انجام دادن یا انجام ندادن ارتودنسی فک بالایی راهنمایی می کند.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی