ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است
آنچه می خوانید...

ارتودنسی دندان یک راه حل فوق العاده برای داشتن دندان های مرتب و لبخندی زیبا است. از زمانی که متد درمانی ارتودنسی وارد شاخه دندانپزشکی شده است؛ افراد زیادی توانسته اند با اصلاح چینش دندان هایشان اعتماد به نفس و زیبایی بیشتری را تجربه کنند. نامرتب بودن دندان ها تنها روی زیبایی انسان تاثیر نمی گذارد؛ بلکه باعث می شود فرد بسیاری از ناراحتی های لثه و پوسیدگی های دندان را تجربه کند.

اگرچه این روش زیبایی_درمانی برای بهبود وضعیت دندان ها مناسب است؛ اما به همه افراد پیشنهاد نمی شود. قبل از اینکه بخواهید برای انجام این عمل اقدام کنید، باید بدانید که آیا کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان هستید یا نه! در ادامه این مطلب به ارزیابی اینکه ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است؟ می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

 

دندان های بالایتان از دندان های پایین داخل تر است (کراس بایت)

کراس بایت یک نوع ناهنجاری مرتبط با فک و دندان است؛ که در آن دندان های بالایی انسان نسبت به دندان های فک پایین داخل تر است. این وضعیت باعث می شود تا دندان ها بایکدیگر هم تراز نباشند. در کراس بایت صرفاً تمام دندان های بالا داخل تر از دندان پایین نیستند و ممکن است تنها یک یا چند دندان بالا کمی از دندان پایین داخل تر باشند.

کسانی که به ناهنجاری کراس بایت دچار هستند؛ ممکن است مشکلاتی نظیر ساییدگی دندان، پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و اختلالات فکی را تجربه کنند؛ بنابراین؛ بسیار اهمیت دارد که برای درمان آن در اولین فرصت اقدام شود. انواع ارتودنسی دندان گزینه ای مناسب برای اصلاح این ناهنجاری و درمان آن هستند.

 

دندان های فک پایین شما نسبت به دندان های فک بالا جلوتر است (آندربایت)

آندربایت وضعیتی است که در آن دندان های فک پایین انسان نسبت به دندان های فک بالایی جلوتر هستند. این ناهنجاری ممکن است خفیف باشد و تنها تعداد از دندان های پایینی جلو باشند. در موارد شدید معمولاً تمام دندان ها فک پایین از دندان های فک بالا جلوتر هستند. گاز گرفتن دندان، اختلال در جویدن غذا و بروز مشکل در صحبت کردن از عوارض ناهنجاری فک و دندان آندربایت است. اگر از این ناهنجاری رنج می برید، کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان هستید و می توانید با این متد درمانی مشکلاتتان را رفع کنید.

ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است
ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است

دندان هایتان روی هم قرار گرفته است (همپوشانی دندان ها)

یکی از کاندیداهای مناسب برای ارتودنسی دندان، فردی است که یک یا تعدادی از دندان هایش روی هم قرار گرفته است. این مسئله نه تنها در زیبایی شما، بلکه در سلامت دندان هایتان تاثیر می گذارد. در واقع در وضعیت همپوشانی دندان ها فرد به علت شرایط سخت مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن دچار پوسیدگی های شدید می شود.

 

دندان هایتان با فاصله کنار هم قرار گرفته است (دیاستما)

اگر میان دندان هایتان فاصله افتاده است؛ کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان هستید. فاصله بین دندان ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی نظیر مختل شدن عملکرد استخوان فک، ناراحتی در حین غذا خوردن، عفونتی شدن لثه، احساس زیبا نبودن و…می شود. ارتودنسی، رتینر، باندینگ، ونیر و استفاده از دندان مصنوعی، راه حلی برای رفع این مشکل هستند؛ که اغلب به دلیل عوارض کم و حفظ ظاهر طبیعی دندان در ارتودنسی، این متد درمانی را برای از بین بردن فاصله دندان ها انتخاب می کنند.

 

دندان هایتان باعث اختلال در گفتارتان شده است

اگر در حین صحبت کردن نمی توانید برخی از کلمات را به درستی تلفظ کنید؛ به طوری که نوک زبانی صحبت می کنید، می توانید با انجام ارتودنسی دندان این مشکل را رفع کنید. گاهی دندان ها در محل نامناسبی رشد می کنند و باعث می شوند فرد در صحبت کردن عادی با مشکلات متعددی مواجه شود. شما می توانید به متخصص ارتودنسی حاذقی مراجعه کنید و از او بخواهید تا با انجام ارتودنسی، این اختلال را برای شما برطرف کند.

 

چه افرادی کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان نیستند؟

اگرچه کسانی که دارای دندان های نامنظم و بهم ریخته ای هستند کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان به شمار می آیند؛ اما آیا این همه شرایطی است که یک فرد برای انجام ارتودنسی باید داشته باشد؟ قطعاً خیر! افرادی که در ادامه نام برده می شوند، کاندید مناسبی برای عمل ارتودنسی دندان نیستند و بهتر است از روش های دیگر برای بهبود وضعیت دندان هایشان استفاده کنند.

  1. کسانی که اهمیت چندانی به بهداشت دندان هایشان نمی دهند.
  2. کسانی که مایلید دندان هایشان در کوتاه ترین زمان صاف و مرتب شود.
  3. کسانی که از بیماری هایی لثه رنج می برند.
  4. کسانی که ریشه های دندانشان تحلیل رفته است.
  5. کسانی که دارای تعداد زیادی دندان پوسیده هستند.
  6. کسانی که به دخانیات و همچنین قهوه اعتیاد دارند و نمی توانند آن را کنار بگذارند.
  7. کسانی که نمی توانند پرهیز غذایی داشته باشند.
ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است
ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است

مراجعه به پزشک

در این مطلب به توضیح اینکه ارتودنسی دندان برای چه کسانی مناسب است؛ پرداختیم. اگر کاندید مناسبی برای عمل ارتودنسی هستید، با انتخاب یک متخصص ارتودنسی حاذق، می توانید برای صاف و مرتب شدن دندان هایتان اقدام کنید. دکتر محمدرضا بدیعی متخصص ارتودنسی دارای برد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت با انجام اصولی این عمل حساس، دندان های سالم، صاف و بدون نقصی را برای مراجعه کنندگان خود به ارمغان می آورد.

کسانی که به مرکز ارتودنسی تخصصی دکتر بدیعی مراجعه می کنند، می توانند از خدماتی چون ویزیت رایگان، مشاوره رایگان، پرداخت هزینه ارتودنسی به صورت اقساط و…بهره مند شوند. جهت رزرو نوبت در مطب دکتر بدیعی می توانید از طریق شماره های تماس موجود اقدام کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی