راهنمای جامع ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان
آنچه می خوانید...

آیا شما در سن بزرگسالی برای اصلاح چینش دندان ها یا درمان ناهنجاری های فک تصمیم به انجام ارتودنسی دندان گرفته اید؟ این تصمیم می تواند برای شما با فواید بیشماری همراه باشد؛ اما به احتمال زیاد ندانستن اطلاعات کافی در این زمینه باعث شده است که در انجام آن تردید داشته باشید. راهنمای زیر به شما کمک می کند تا هرآنچه را که برای ارتودنسی بزرگسالان نیاز است، بدانید؛ بنابراین؛ پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را مطالعه کرده و تصمیم درست و سنجیده ای در این زمینه اتخاذ کنید.

 

چه افرادی کاندیدای ارتودنسی بزرگسالان هستند؟

ارتودنسی می تواند لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد و ناهنجاری های فک و دندانتان را بهبود ببخشد؛ اما آیا برای همه مناسب است؟ در لیست زیر به کاندیدای مناسب ارتودنسی بزرگسالان اشاره شده است؛

 1. کسانی که تصور می کنند با اصلاح فرم دندان هایشان اعتماد به نفسشان افزایش پیدا می کند.
 2. افرادی که توجه ویژه ای به بهداشت دهان و دندانشان دارند و حداقل دو با در روز از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند.
 3. افرادی دندان هایی شلوغ و نامرتب دارند.
 4. افرادی که از ناهنجاری های فکی مانند کراس بایت و اوربایت رنج می برند.
 5. افرادی که دارای دندان هایی با فاصله زیاد هستند.
 6. کسانی که به دلیل فرم نامناسب فک و دندان توانایی تلفظ صحیح برخی از کلمات را ندارند.

اگر می خواهید مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان هستید یا نه بهتر است به مطب متخصص ارتودنسی دندان مراجعه کنید.

 

ارتودنسی بزرگسالان چند نوع است؟

ارتودنسی بزرگسالان دارای انواع مختلفی است. معمولاً دندانپزشک بسته به نیازها و هدف شما از ارتودنسی، نوع درمان را انتخاب می کند. در ادامه هر یک از انواع ارتودنسی به صورت مختصر توضیح داده شده است.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت رایج ترین روش اصلاح ناهنجاری های فک و نامرتبی دندان است. در این روش ارتودنسی از 2 نوع براکت فلزی و سرامیکی استفاده می شود. این نوع ارتودنسی بعد از نصب قابلیت جدا شدن ندارد و در صورت لزوم حرکت یا جابه جایی آن توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود. ارتودنسی ثابت قیمت مناسبی دارد و بهترین گزینه برای افرادی است که از ناهنجاری های شدید فک و دندان رنج می برند. نتیجه این نوع ارتودنسی دندان در بزرگسالان معمولاً بعد از 2 سال قابل مشاهده است.

ارتودنسی نامرئی

زمانی که برای تراز کردن دندان ها از ابزارهای شفاف و بدون رنگ استفاده شود، آن را ارتودنسی نامرئی می نامند. در این نوع ارتودنسی معمولاً به جای براکت و بریس، از نوعی قالب به نام الاینر برای صاف و مرتب کردن دندان ها استفاده می کنند. الاینرها به آسانی جدا می شوند و بهترین گزینه برای افرادی هستند که به دلیل شرایط کاری شان مجبور به قرار گرفتن در محیط های شلوغ هستند. ارتودنسی نامرئی اگرچه با مزایای بی شماری همراه است؛ اما تنها برای افرادی مناسب است که با نامنظمی های متوسط و کم دندان دست و پنجه نرم می کنند.

ارتودنسی متحرک

برخلاف ارتودنسی ثابت که قابلیت جدا شدن ندارد؛ در روش ارتودنسی متحرک می توان تجهیزات ارتودنسی را از دندان جدا کرد. برای مثال می توان در هنگام رفتن به مجالس شلوغی مانند جشن عروسی به راحتی آن را از دندان خارج کرد. اگرچه این نوع ارتودنسی راحت است؛ اما برای همه مناسب نیست. در واقع ارتودنسی متحرک تنها برای افرادی مناسب است که شدت ناهنجاری های فک و دندان آن ها زیاد نیست.

ارتودنسی بزرگسالان
ارتودنسی بزرگسالان

فرآیند ارتودنسی بزرگسالان چگونه است؟

فرآیند ارتودنسی ممکن است بسته به شرایط بیمار برای هر کاندیدا متفاوت باشد. با این وجود در بسیاری موارد ارتودنسی بزرگسالان طبق مراحل زیر انجام می شود:

 1. انتخاب متخصص ارتودنسی باسابقه و دریافت مشاوره و معاینه دندان
 2. انجام عکس برداری رنگی و رادیولوژی برای بررسی دقیق وضعیت دندان ها
 3. اقدام برای ترمیم و درمان دندان های پوسیده یا آسیب دیده
 4. انجام قالب گیری توسط متخصص برای ارزیابی وضعیت کلی دندان ها
 5. آماده سازی دندان ها با پولیش و خشک کردن آن ها
 6. نصب ارتودنسی انتخابی (متحرک، ثابت، نامرئی) با ابزار و چسب های مخصوص
 7. تعیین محل اتصال کش روی قلاب های براکت
 8. مراجعه به پزشک متخصص و چکاپ منظم

 

ارتودنسی بزرگسالان چه مزیت هایی دارد؟

مهم ترین مزیت ارتودنسی بزرگسالان که باعث شده است بسیاری از افراد برای انجام آن اقدام کنند؛ لبخند بدون نقصی است که باعث زیبایی خاص چهره انسان می شود. همچنین ارتودنسی برای بزرگسالان با فواید دیگری نیز همراه است؛ که در لیست زیر به برخی از آن ها اشاره شده است.

 1. بعد از انجام ارتودنسی و داشتن یک لبخند زیبا اعتماد به نفس فرد چند برابر می شود.
 2. ارتودنسی به تلفظ صحیح بسیاری از کلمات کمک می کند.
 3. بعد از اتمام طول دوره درمان ارتودنسی ناهنجاری های فکی از بین می روند و تمام اعضای صورت به تناسب می رسند.
 4. بعد از ارتودنسی، دندان ها تراز، مرتب و بدون فاصله در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

 

ارتودنسی بزرگسالان چقدر طول می کشد؟

کمترین زمان برای بهبود وضعیت فک و دندان با روش ارتودنسی حداقل 6 ماه و حداکثر 36 ماه است. متاسفانه امکان تعیین دقیق طول درمان وجود ندارد؛ چراکه عواملی نظیر نوع ارتودنسی، شدت آسیب ها، جنسیت و سن بیمار روی مدت درمان تاثیر می گذارند. هرچه قدر سن فرد برای انجام ارتودنسی بالاتر باشد، طول دوره درمان آن بیشتر می شود؛ زیرا حرکت دندان ها برای رسیدن به موقعیت درست، در افرادی که سن بالاتری دارند به دلیل محکم بودن ریشه ها سخت تر انجام می شود.

ارتودنسی بزرگسالان
ارتودنسی بزرگسالان

هزینه ارتودنسی بزرگسالان چگونه تعیین می شود؟

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه ارتودنسی بزرگسالان دخیل هستند؛ که مانع از ارائه یک قیمت ثابت برای این کار می شوند. در واقع عواملی نظیر پیچیدگی مراحل درمان، نوع ارتودنسی، هدف از انجام ارتودنسی، شهری که کلینیک در آن واقع شده است و سطح مهارت ارتودنتیست تعیین کننده قیمت ارتودنسی بزرگسالان هستند.

 

مراجعه به پزشک

ارتودنسی بزرگسالان علاوه بر اصلاح چینش دندان ها و بهبود فرم فک، می تواند مزایایی چون لبخند زیبا و اعتماد به نفس بالا را به همراه داشته باشد؛ بنابراین؛ اگر با متخصص ارتودنسی مشورت کرده اید و کاندید مناسبی برای این کار هستید، در انجام آن تردید نکنید؛ اما نکته ای که در این خصوص باید در نظر بگیرید، این است که ارتودنسی یک روش درمانی تخصصی است و باید برای انجام آن به پزشکان متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

شما می توانید دکتر محمدرضا بدیعی را برای انجام این روش درمانی انتخاب کنید. دکتر محمدرضا بدیعی متخصص ارتودنسی بزرگسالان و اطفال، با کمک تیم حرفه ای خود این نوع درمان دندان را با کمترین عارضه و با شرایط اقساطی انجام می دهد. برای ویزیت رایگان توسط ایشان می توانید به صورت حضوری به آدرس درج شده در سایت مراجعه کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی