ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان
آنچه می خوانید...

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

کشیدن دندان ها برای ارتودنسی یکی از نگرانی هایی است که اغلب افراد قبل از انجام این روش درمانی با آن همراه هستند. ارتودنسی زمانی می تواند نتیجه بخش باشد که دندان ها فضای مناسب برای جابه جایی داشته باشند. در همین راستا ارتودنتیست با کشیدن برخی از دندان ها، فضایی را ایجاد می کند تا دندان ها بتوانند حرکت کنند و در دهان صاف و مرتب شوند.

با توجه به اینکه اغلب این دندان ها سالم هستند؛ بیشتر افراد مایل نیستند تا آن ها را بکشند. خوشبختانه امروزه ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است. ما در ادامه به بررسی اینکه ارتودنسی چگونه بدون کشیدن دندان امکان پذیر است؛ می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

علت کشیدن دندان در ارتودنسی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به توضیح چگونگی انجام ارتودنسی بدون کشیدگی دندان بپردازیم؛ بد نیست بدانید که چرا باید برخی از دندان ها قبل از ارتودنسی از دهان کشیده شوند؟ در مواردی که دندان های بیش از اندازه شلوغ و غیر تراز باشند، متخصص ارتودنسی با کشیدن برخی از دندان ها وضعیتی را ایجاد می کند تا در حین ارتودنسی دندان ها به راحتی جابه جا شوند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان
ارتودنسی بدون کشیدن دندان

افرادی که تعدادی از دندان هایشان را قبل از ارتودنسی می کشند، اغلب نتیجه بهتری از این روش درمان دریافت می کنند. با این حال افرادی زیادی بدون کشیدن دندان توانسته اند نتیجه خوبی از ارتودنسی دندان دریافت کنند. شدت بهم ریختگی دندان ها، اندازه فک، مهارت و تخصص ارتودنتیست و انتخاب نوع ارتودنسی از فاکتورهای مهمی است که در نتیجه ارتودنسی نقش دارد.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان چگونه امکان پذیر است؟

ارتودنتیست بر اساس وضعیت مراجعه کننده، از روش های متنوعی برای انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان بهره می گیرد. ما در ادامه به چند مورد از این روش ها اشاره کرده ایم؛ که عبارتند از:

  1. ارتودنسی دیمون
  2. تراش دادن دندان ها
  3. نصب لنگر موقت (TAD) قبل از ارتودنسی
  4. استفاده از وسیع کننده های دهان
  5. استفاده از الاینرهای شفاف

ارتودنسی دیمون

امروزه اغلب ارتودنتیست ها در صورت عدم رضایت بیمار برای کشیدن دندان ها، ارتودنسی دیمون را برای اصلاح چینش دندان ها پیشنهاد می کنند. در این روش به علت نصب براکت هایی که قابلیت تنظیم روی دندان را دارند، فرد نیازی به کشیدن دندان پیدا نمی کند. در واقع این براکت ها بر اساس میزان فضای خالی در دهان، به حرکت و تنظیم دندان ها می پردازند.

تراش دادن دندان ها

راه حل دوم ارتودنتیست برای انجام ارتودنسی بدون کشیدن، تراش دادن دندان ها است. با تراش دادن دو طرف دندان ها، فضای کافی برای جابه جایی و حرکت ایجاد می شود و فرد نیازی به کشیدن دندان های طبیعی پیدا نمی کند. این روش بیشتر برای افرادی انجام می شود که علت نامرتبی دندان هایشان، عریض بودنشان است.

نصب لنگر موقت (TAD) قبل از ارتودنسی

متخصصان ارتودنسی برای افرادی که در معرض شلوغی و نامرتبی دندان هستند، اقدام به نصب لنگر موقت می کند. لنگر موقت که نوعی مینی ایمپلنت دندان است، کمک می کند تا فک تراز شود و فرد دچار شلوغی بیش از حد دندان ها نشود. نصب لنگر موقت یک روش پیشگیرانه است و بیشتر برای افرادی که سن کمی دارند، انجام می شود.

استفاده از وسیع کننده های دهان

زمانی که فک بیمار رشد ناقصی داشته باشد و به اندازه کافی بزرگ نشود، به علت کم بودن فضا، دندان ها دچار نامرتبی و چینشی نامنظم می شوند. در همین راستا متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از کشیدن دندان در بزرگسالی، اقدام به نصب وسیع کننده های دهان می کند.

این وسیع کننده ها باعث می شوند تا فک قوس بیشتری پیدا کند و فضای بیشتری برای قرارگیری منظم دندان ها ایجاد شود. البته باید این نکته در نظر گرفته شود که بسط دهنده های سقف دهان زمانی نتیجه بخش هستند که در دوران نوجوانی و قبل از تکمیل رشد استخوان فک انجام شوند.

استفاده از الاینرهای شفاف

علاوه بر ارتودنسی دیمون، استفاده از الاینرهای شفاف یا ارتودنسی نامرئی متحرک می تواند شرایطی را فراهم کند که ارتودنتیست بدون کشیدن دندان ها به اصلاح چینش آن ها بپردازد. الاینرهای شفاف به آرامی باعث وسیع شدن فک بیمار و جابه جایی دندان ها می شوند. بنابراین؛ در صورت انجام ارتودنسی با الاینرها نیازی به کشیدن دندان ها نیست. هم نوجوانان و هم بزرگسالان می توانند برای تراز شدن دندان هایشان از الاینرها استفاده کنند؛ اما ممکن است این روش هزینه زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

مزایای ارتودنسی بدون کشیدن دندان

برخی از مزیت های انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از:

  1. در صورت نکشیدن دندان ها و کم بودن فضای خالی، دندان ها در زمان ارتودنسی جابه جایی زیادی ندارند و این باعث می شود تا بیمار درد و ناراحتی کمتری را تجربه کند.
  2. به علت نبود فضای خالی، جابه جایی دندان ها سریع تر اتفاق می افتد و طول دوره درمان نیز کوتاه تر می شود.
  3. بدون کشیدن دندان در ارتودنسی دندان های طبیعی فرد در دهان حفظ می شوند.
ارتودنسی بدون کشیدن دندان
ارتودنسی بدون کشیدن دندان

مراجعه به پزشک

اگرچه انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است؛ اما برخی از دندان ها به اندازه ای نامرتب و شلوغ هستند که ارتودنتیست چاره ای جز کشیدن دندان برای دریافت نتیجه ای مثبت از ارتودنسی ندارد. بنابراین؛ بهتر است متخصص ارتودنسی حاذقی را برای چینش منظم دندان هایتان انتخاب کنید و با اعتماد به توانایی های او، لبخند زیبایی را پس از ارتودنسی تجربه کنید.

شما می توانید برای انجام ارتودنسی به مطب دکتر محمدرضا بدیعی مراجعه کنید. دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت در کلینیک تخصصی خود با بکارگیری تجهیزات پیشرفته و تکیه بر دانش و تخصص خود، این عمل پیچیده را برای شما عزیزان به بهترین شکل انجام می دهد. شما می توانید برای دریافت ویزیت رایگان و مشاوره حرفه ای، از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت ایشان اقدام کنید.

دکتر محمد رضا بدیعی متخصص ارتودنسی

دکتر محمد رضا بدیعی

متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو مشاوره آنلاین رایگان

دریافت وقت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر بدیعی متخصص ارتودنسی